گیج فشار مطلق ، Absolute Pressure Gauge

اندازه گیری فشار ها خلا ، مطلق و گیج و فشار های ترکیبی بر اساس دو تکنولوژی صورت می گیرد ، سنسور های خازن سرامیکی ( تا ۶۰۰ psig) و سنسور های پلی سیلیکون ( تا ۶۰۰۰ psig)

سنسور سرامیکی

عملکرد این سنسور بر مبنای فنآوری خازن است.با وارد شدن فشار به دیافراگم سرامیک ، انحراف خازن در نهایت ۰٫۰۰۱ اینچ خواهد بود.تغییر ظرفیت خازن که متناسب با فشار است بین الکترود زیر لایه و الکترود دیافراگم اندازه گیری می شود.مدار الکترونیکی این اختلاف ظرفیت خازن را به سیگنال خروجی قابل استفاده تبدیل می کنند.

با استفاده از فنآوری لایه ضخیم ، سطوح خازن شامل صفحاتی از جنس طلا بوده که به صورت مستقیم به مدار هیبرید الکترونیکی که با لیزر برش خورده است متصل می شود.در صورت عدم وجود سیل دیافراگم نفت ، تبدیل  مستقیم سیگنال فشار موجب اطمینان بیشتر ، دقت بالاتر و  به صورت مستقل از دما حتی در فشار های بسیار پایین خواهد شد.

محدوده اندازه گیری واقعی توسط ضخامت دیافراگم سرامیک تعیین می شود که بدون ایجاد آسیب ،بر روی سرامیک زیر لایه متوقف می شود.در صورتی که ترانسمیتر های متداول با دیافراگم فلزی در معرض فشار بالا قرار می یگرند ، تمایل به تغییر شکل و در نتیجه خطا در اندازه گیری خواهند داشت.

سنسور پلی سیلیکون

سنسور پلی سیلیکون شامل کرنش سنج هایی با لایه نازک ایزوله شده هستند.فشار خط منجر به تغییر شکل  دیافراگم جدا کننده شده و سیال پر کننده فشار را به پل مقاومتی انتقال می دهد.ولتاژ خروجی پل که متناسب با فشار است اندازه گیری و پردازش می شود.

سنسور پلی سیلیکون طیف وسیعی از دماها  را پوشش می دهد ، ضریب افت دمایی کمی داشته  و پایداری طولانی مدتی دارد..خصوصیات الاستیسیته مناسب آن ، قابلیت تکرار پذیری بالایی  برای آن ایجاد نموده است.همچنین پسماند بسیار کم و مقاومت بالا برابر بار زیاد از دیگر خصوصیات آن است.